Zabudnutá peňaženka ti už starosti robiť nebude. V autobuse zaplatíš jednoducho mobilom.

SAD Prievidza sa zapojila do pilotného projektu testovania platby mobilom v doprave – jednoduchá a bezpečná platba mobilom za cestovný lístok. Spoločnosť momentálne vyzýva 1000 cestujúcich, aby pomohli testovať danú aplikáciu.

Kto sa môže zapojiť do testovania?

Do testovania sa môže zapojiť každý cestujúci, ktorý vlastní mobilný telefón s Androidom vo verzii 5.0 alebo novšej s podporou NFC, pravidelne cestuje u dopravcu SAD Prievidza a má viac ako 16 rokov. Cestujúci musí mať inštalovanú v mobile aplikáciu Google Pay a UBIAN.

Čo potrebujem na to, aby som mohol používať virtuálnu dopravnú kartu?

Podmienkou používania virtuálnej dopravnej karty je smartfón s Androidom vo verzii 5.0 alebo novšej s podporou NFC. V smartfóne musí byť nainštalovaná aplikáciu Google Pay a UBIAN, ktoré si môžeš zadarmo stiahnuť z obchodu Google Play.

Ako sa zapojím do testovanie pilotného projektu?

Do testovania sa zapojíš vyplnením a odoslaním  kontaktného formulára na stránke www.kartavmobile.sk. Následne ťa budeme informovať o oficiálnom spustení testovania.

  • AKTIVUJ SI KARTU.  Aktivuješ si virtuálnu dopravnú kartu vo svojom mobile v appke UBIAN.
  • DOBI SI KREDIT. Na kartu si dobiješ kredit na cestovanie sumou min. 5 € (podobne ako si dobíjaš kredit na cestovanie u vodiča alebo na sadpd.sk).
  • V mobile budeš mať aktivovanú virtuálnu dopravnú kartu dopravcu SAD Prievidza s kreditom, ktorú môžeš použiť na cestovanie v autobusoch dopravcu SAD Prievidza.
  • PLAŤ MOBILOM. Počas testovania v autobuse zaplatíš svojim mobilom a nie plastovou dopravnou kartou.

Počas testovania privítame tvoju spätnú väzbu a na konci testovania ťa tvoju pomoc radi odmeníme. Aktivácia  virtuálnej dopravnej karty bude dostupná vo februári 2020, kedy začneme aj testovanie u dopravcu SAD Prievidza.

Kde všade môžem cestovať s virtuálnou dopravnou kartou?

Túto kartu je možné používať počas pilotného testovania   na cestovanie výlučne v autobusoch dopravcu SAD Prievidza, ktorý je zapojený do pilotného projektu bezkontaktných platieb mobilom vo verejnej doprave. Môžeš cestovať autobusmi prímestskej dopravy, ktoré prevádzkuje SAD Prievidza alebo v MHD Prievidza, MHD Partizánske, MHD Handlová a MHD Bánovce nad Bebravou. Po skončení pilotného testovnia bude možné vydanú virutálnu kartu používať rovnako ako plastovú kartu u všetkých zapojených dopravcov.

Ako zaplatím cestovné virtuálnou dopravnou kartou? 

Virtuálna dopravná karta funguje pri platbe v autobuse rovnako ako klasická plastová dopravná karta, ktorú používaš teraz na platbu lístka. Virtuálna dopravná karta je bezpečne uložená v mobile. Pri kúpe lístka stačí rozsvietiť displej mobilu, priložiť ho k čítačke palubného počítača (pri vodičovi) a zaplatiť za cestovný lístok. Pri zaplatení sa cena cestovného lístka odpočíta z kreditu na virtuálnej karte a vodič ti vydá cestovný lístok. To znamená, cestovať budeš stále rovnako. Rozdiel je v tom, že nemusíš pri platbe hľadať dopravnú kartu, ale jednoducho priložíš mobil k palubnému počítaču pri vodičovi.

Už mám dopravnú kartu. Môžem ju použiť na platbu mobilom? 

Vydanú plastovú kartu zatiaľ nie je možné presunúť do mobilu a použiť ju na platbu mobilom s NFC. Pre platbu mobilom je potrebné si aktivovať  novú virtuálnu dopravnú kartu v aplikácii UBIAN alebo na www.ubian.sk. Aktivácia virtuálnej karty bude spustená na začiatku pilotného testovania vo februári 2020.

Mám Preukaz študenta. Môžem ho použiť na platbu mobilom?

Preukaz študenta vydaný strednou školou alebo vysokou školou/univerzitou zatiaľ nie je možné použiť na bezkontaktnú platbu mobilom s NFC. Pre platbu mobilom je potrebné aktivovať si novú virtuálnu kartu. Aktivácia virtuálnej karty bude spustená na začiatku pilotného testovania vo februári 2020. Virtuálnu kartu si aktivuješ cez e-shop www.ubian.sk alebo v apke UBIAN.

Aký je rozdiel medzi mojou plastovou dopravnou kartou a virtuálnou dopravnou kartou?

Virtuálna dopravná karta poskytuje všetky funkcie ako má Tvoja plastová karta – je možné si nabiť virtuálnu kartu u vodiča, cez e-shop UBIAN alebo na kontaktnom mieste dopravcu. Je možné platiť za cestovné v autobusoch alebo si kúpiť predplatný časový lístok. Rovnako priložením mobilu na čítacie zariadenie zistíš aký máš kredit na karte alebo dokedy máš platný časový lístok. Platba mobilom je rýchla, jednoduchá a bezpečná. Nemusíš už hľadať dopravnú kartu, stačí mať so sebou mobil.

Môžem si na virtuálnu dopravnú kartu aktivovať zľavu na cestovnom?

Áno, rovnako ako je nárok na zľavu uložený na plastovej dopravnej karte je uložený aj vo virtuálnej karte v mobile. Vodič alebo revízor je oprávnený overiť si totožnosť cestujúceho voči údajom na virtuálnej dopravnej karte predložením dokladov od cestujúceho.

Musím byť pripojený na internet, ak chcem platiť mobilom v autobuse?

Nie, pre platbu mobilom v autobuse nemusíš byt online. Pripojenie na internet je nevyhnutné ak si chceš dobiť kredit na virutálnu dopravnú kartu cez e-shop UBIAN.

Čo keď stratím mobil, v ktorom mám virtuálnu dopravnú kartu?

Virtuálnu dopravnú kartu je možné zablokovať rovnako ako plastovú kartu. Je potrebné skontaktovať dopravcu a požiadať o jej zablokovanie. Podobne je možné riešiť aj prenos zostatku alebo prípadné reklamácie.

Môžem platiť mobilom aj u iného dopravcu ako SAD Prievidza?

Platba mobilom je počas testovania možná len v autobusoch SAD Prievidza, s ktorou realizujeme pilotný projekt. Postupne zapojíme aj ostatných dopravcov a mobilom budeš môcť platiť aj u iných dopravcov už na jar 2020.Naspäť na Blog