Platba mobilom v autobuse je pre SAD Prievidza už splnená realita

7.4.2021

V stredu, 7.4.2021, SAD Prievidza v spolupráci so spoločnosťou TransData, za prítomnosti pozvaných hostí, predstavila verejnosti unikátne technologické riešenie v platbe cestovného v hromadnej doprave. Je to  virtuálna dopravná karta uložená v mobile, ktorá plne kompatibilne nahrádza plastovú dopravnú kartu a ktorou môže cestujúci platiť za cestovné jednoducho mobilom. Cestujúci tak získava možnosť jednoduchej a rýchlej bezhotovostnej platby za cestovný lístok.

Projekt spúšťa SAD Prievidza ako prvý dopravca na Slovensku. Vozový park SAD Prievidza tvorí 280 autobusov, ktorými sa ročne prevezie približne 12 miliónov ľudí. Ako uviedol generálny riaditeľ Ing. Michal Danko: “Hlavnou víziou SAD Prievidza je zabezpečovať bezpečnú prepravu svojim cestujúcim a prinášať cestujúcim moderné spôsoby pri elektronickom vybavení cestujúcich. Dopravná karta je prevažujúci spôsob bezkontaktnej platby cestovného už viac než 20 rokov.  Preto sme privítali, že práve SAD Prievidza sa stala prvým dopravcom, kde cestujúci môžu využívať virtuálnu dopravnú kartu na platbu v doprave.”

Riešenie je nasadené v mestách Las Vegas a Melbourne a aktuálne ho spoločnosť TransData, ktorá zastrešuje aj eshop UBIAN na kúpu cestovného lístku pre SAD Prievidza, prináša na Slovensko. Komunikácia medzi mobilným telefónom a zariadením vo vozidle prebieha vďaka technológii NFC. Obsah dopravnej karty je v Google Pay uložený prostredníctvom zašifrovaných údajov, čím je garantovaná bezpečnosť riešenia ako pri platbe bankovou kartou.

„Je to moderná technológia, ktorú používajú mladí ľudia. V súčasnosti ma mobil každý. Chytíte mobil, priložíte ho k prístroju v autobuse a zaplatíte,“ opísal jednoduchosť  procesu predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Výhodou dopravnej virtuálnej karty je, že je to plne kompatibilná emulovaná dopravná karta v Google Pay, čo slúži k rýchlejšiemu vybaveniu cestujúcich, ktorí nastupujú do dopravného prostriedku najmä prednými dverami, v porovnaní s platbou na základe app-ky s QR kódom. Týmto je uvedený spôsob platby virtuálnou dopravnou kartou prvý svojho typu nielen na Slovensku, no i v celej Európe. Pri virtuálnej karte cestujúci nič nevolí, stačí mu len priložiť mobil k čítačke a zaplatiť za lístok. Táto technológia platby mobilom, ktorá nevyžaduje dodatočné investície do infraštruktúry na strane dopravcu by sa mala v priebehu roka 2021 postupne zavádzať aj u ďalších dopravcov v rámci celého Slovenska.

   

  Naspäť na Blog