24.11.2020 – Modernizácia autobusovej flotily pre MHD Prievidza

Prievidza, 24. november 2020: Spoločnosť SAD Prievidza v spolupráci s mestami Prievidza a Bojnice oficiálne zaradila do prevádzky päť nových nízko podlažných autobusov Solaris Urbino 10,5. Tie začnú jazdiť v mestskej hromadnej doprave už v týchto dňoch.

Do siete mestskej hromadnej dopravy pribudne ďalších päť nových autobusov značky Solaris Urbino. Nové autobusy disponujú ľahkým manévrovaním budú slúžiť k preprave cestujúcich v Prievidzi a Bojniciach už v najbližších dňoch. „Modernizáciou vozového parku chceme docieliť modernizáciu a zatraktívnenie verejnej dopravy,“ povedala primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Ako ozrejmil Michal Danko, generálny riaditeľ SAD Prievidza, „dôvodov na modernizáciu autobusov je viacero. Predovšetkým je to plnenie dohodnutých podmienok stanovených v zmluve ohľadom obslužnosti mestskej hromadnej dopravy, z ktorej vyplýva, že žiadny autobus nesmie byť starší ako 16 rokov a priemerný vek  flotily nemôže presiahnuť 10 rokov. Ďalší, veľmi podstatný dôvod je, že už v minulom roku sme obnovili flotilu troma novými autobusmi Solaris Urbino. Takto sme mali možnosť overiť si ich kvalitu priamo v praxi, ktorá zavážila pri rozhodovaní o vybranej značke ďalších nových autobusov ,“ dodal.

Technické parametre nových autobusov

Autobusy Solaris Urbino spĺňajú emisnú normu EURO 6, sú vynikajúcou voľbou pri výbere vhodného autobusu do mestskej dopravy. Jeho dĺžka 10,5 metrov prispieva k ľahkému manévrovaniu v úzkych uličkách. Z hľadiska bezpečnosti je autobus vybavený zadnými parkovacími senzormi a kamerou, ktoré vodič využíva pri cúvaní. Takisto je k dispozícii automatická prevodovka a digitálny tachograf. Cestujúci si môžu spríjemniť jazdu využitím bezplatného wifi pripojenia, či USB portov, ktoré slúžia k nabíjaniu elektronických zariadení. Autobus je vybavený rampou pre nástup imobilných cestujúcich. Celkovo má prepravnú kapacitu 80 miest, pričom 23 miest je určených na sedenie. „O kvalitách a designe autobusu Solaris Urbino 10,5 by sa dalo veľa napísať,“ zhrnula Delgado Turcerová, z marketingu SAD Prievidza, „no najlepšie je však overiť si všetko v praxi cez vlastnú skúsenosť,“ dodala, čím vyzvala cestujúcich, aby si sa šli previesť a vyskúšali si jazdu v novo nakúpených autobusoch.

 Naspäť na Blog