Ľudia na hornej Nitre sa vracajú do autobusov, pomohlo pridanie nových spojov

Autobusy v septembri najazdili o niečo menej kilometrov, než vlani. Prepravili však viac cestujúcich.

HORNÁ NITRA. Cestovné poriadky v autobusovej doprave sa obvykle menia v prvej polovici decembra. Dopravca SAD Prievidza, ktorý zabezpečuje prímestskú a mestskú autobusovú dopravu na hornej Nitre, však okrem minuloročného decembra pristúpil k niekoľkým úpravám cestovných poriadkov aj v priebehu tohto roka. Z analýzy dopravcu vyplýva, že tieto úpravy mali pozitívny dopad na počet prepravených osôb.

„Zmeny cestovných poriadkov v roku 2023 prispeli k zvýšeniu počtu cestujúcich vo verejnej doprave. Autobusy SAD Prievidza začali využívať aj úplne noví cestujúci, ktorí doposiaľ necestovali a aj vďaka tomu sa zvrátil klesajúci trend počtu prepravených osôb,“ informoval Patrik Haluš, konštruktér cestovných poriadkov SAD Prievidza.

Zaviedli nové spoje

Výrazný podiel na zvýšenom záujme cestujúcich malo predĺženie vybraných či pridanie úplne nových spojení. Medzi spomínané patria napríklad viaceré spoje medzi Prievidzou a Oslanmi, ktoré boli predĺžené až do Partizánskeho. Osvedčili sa aj nové spoje medzi Prievidzou a Žiarom nad Hronom či Prievidzou a Trenčínom.

„Priestor na ich zavedenie vznikol po zrušení dlhodobo nevyužívaných a súbežných spojov, čím sa uvoľnil dopravný výkon na vznik nových, perspektívnejších spojov. Časť z nich je reakciou na požiadavky cestujúcej verejnosti, a časť správnym vyhodnotením predpokladaného dopytu cestujúcich. Tento pozitívny efekt je tiež výsledkom intenzívnej spolupráce s odborom dopravy Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorému poskytujeme súčinnosť pri efektívnejšom zabezpečovaní dopravnej obsluhy v regiónoch,“ vysvetlil Patrik Haluš.

Prepravili viac cestujúcich

V rámci zmien cestovných poriadkov v júni a septembri tohto roka dopravca zaviedol až 36 nových spojov. Záverom spomínaných zmien je 6 931 nových cestujúcich. Vyplýva to z porovnania počtu prepravených osôb počas mesiacov september 2022 a 2023. Kým vlani v septembri prímestské autobusy SAD Prievidza využilo 511 728 cestujúcich, tento rok v septembri to bolo už 518 659 cestujúcich. Znížilo sa pritom množstvo najazdených kilometrov. Vlani modré autobusy najazdili počas septembra 688 719 kilometrov a tento rok 660 580 kilometrov. „Prepravili sme o 6 931 cestujúcich viac pri výkone nižšom o 28 139 kilometrov. Tento september mal pritom o jeden pracovný deň menej, než ten vlani,“ skonštatoval Haluš.

Narážal na to, že cestujúci najviac využívajú autobusy práve počas pracovných dní. Ak by bol počet týchto dní rovnaký v daný mesiac aj tento rok, číslo nárastu cestujúcich by bolo ešte výraznejšie. „SAD Prievidza týmto dosiahla najlepší mesiac z pohľadu počtu prepravených osôb a tržieb od vypuknutia pandémie v roku 2020. Zároveň za posledného tri a pol roka v mnohých priemerných ukazovateľoch atakujeme hodnoty z premávania neovplyvneného koronou,“ uviedol Haluš.

Zatraktívňujú verejnú dopravu

Ako dodal, tento pozitívny efekt sa týka najmä prímestskej dopravy, teda modrých autobusov. V mestskej hromadnej doprave, teda žltých autobusoch, medziročný počet prepravených osôb stúpol o 0,95 percenta.

„Sme veľmi radi, že ľudia oceňujú výhody, ktoré im hromadná doprava ponúka. Robíme mnoho pre zatraktívnenie tohto spôsobu dopravy. Od modernizácie vozového parku, cez propagáciu až po prispôsobovanie cestovných poriadkov potrebám a požiadavkám samotných cestujúcich. Od 10. decembra 2023 sa cestujúca verejnosť môže opäť tešiť na viacero nových spojení, ktoré vhodne doplnia dopravnú obsluhu územia hornej Nitry,“ uzavrel Michal Danko, generálny riaditeľ SAD Prievidza.

 Naspäť na Blog