KĽAK – zo zastávky autobusu na výlet do prírody

Každá zastávka je nový začiatok – Fačkovské sedlo

Každá zastávka píše svoj vlastný príbeh. Platí to aj o autobusovej zastávke Fačkovské sedlo, z ktorej sa môžete vydať na zaujímavý výlet. Ak budete nasledovať žltú značku, cca po hodinke a 40 minútach vystúpate na Kľak – majestátny vrch Malej Fatry, ponúkajúci úžasný výhľad na okolité kopce.

Cesta po žltej značke je nenáročná. Prvá časť úseku je mierne stúpanie. Stredná časť úseku, ktorá Vás zavedie do lesa,  je strmá, no nakoľko sú cez les vyšliapané serpentíny, turistika nie je až taká náročná. Serpentíny Vás postupne privedú na lúku, odkiaľ sa po hrebeni dostanete priamo až na Kľak. Najťažšia časť úseku je prechod popri jaskyni, kde je cesta príkra a úzka, tu treba ísť s rozvahou. Výlet je vhodný pre rodiny s deťmi (nie úplne malými) a výstup zvládne aj psík. Cesta späť z vrcholu trvá o polhodinu kratšie. Ak sa plánujete vybrať na tento výlet, odporučili by sme Vám vhodne sa obuť. Pokiaľ Vám počasie praje, pôjde sa Vám dobre, no ak cesta zľadovatela, treba si pribaliť turistické mačky. Po daždi svah býva občas rozblatený, preto sa Vám môže na niektorých úsekoch dosť šmýkať.

Kľak sa týči do výšky 1 352m nad morom na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry a je známy svojim vrcholovým dvojkrížom.

Pod jeho vrcholom vo výške 990 m n. m. je Kľacký vodopád. V zmiešaných lesoch Kľaku dominuje buk, potom jedľasmrekjavor horský a jarabina. V rezervácii sa vyskytuje mnoho chránených druhov rastlín, ako horec Clusiovsoldanelka karpatskákortúza Matthiolovaľalia zlatohlavávemenník dvojlistýjelení jazyk celistvolistý. Z dravého vtáctva sa tu vyskytuje sokol myšiar a orol skalný.

Tak stúpajte, dýchajte a objavujte spoločne s nami.Naspäť na Blog