Elegancia nesie meno SETRA

Známe dizajnové prvky nemeckej značky Setra, ktorá je súčasťou skupiny Daimler, predstavujú klasické hodnoty, ako je inovácia, komfort, hospodárnosť a bezpečnosť, úplne novým štýlom. Typickým elementom autokarov ComfortClass 500 a teda aj SETRY S 517HD  je zakrivená bočná linka s novým dekoratívnym prvkom na B-stĺpiku. Jemný oblúk obkolesujúci celé redizajnované vozidlo dodáva prednej časti autokaru priateľskejší a zároveň typický vzhľad. K najvýraznejším novým štylistickým prvkom patrí preštylizované čelné sklo, ktoré sa tiahne až po čelný panel s trojrozmerným logom s nápisom Setra.

Progresívny dizajn

ComfortClass je ideálnou triedou, ktorá dokonale spĺňa narastajúce požiadavky cestujúcich. Komfort a pocit kvality sú v tejto triede príkladné.  Trojnápravové vozidlo ponúka pohodlné cestovanie pre 59 cestujúcich a okrem toho veľký priestor na batožinu. Autobus patrí technicky a vizuálne k najdokonalejším na súčasnom trhu  a ponúka najvyššiu úroveň bezpečnosti a pohodlie nielen pre cestujúcich.

Kokpit poskytuje komfort aj pre vodiča. Navyše sa moderné prístrojové vybavenie, optimálna prehľadnosť a logické ovládanie spájajú s nadpriemernou úrovňou celkovej ergonómie.

Dizajn modelu ComfortClass 500 hovorí jazykom budúcnosti. Predstavuje modernú generáciu autokaru, ktorý sa vyznačuje priestrannosťou pre cestujúcich spojenou so štýlovou dynamikou. Setra S 517 HD je správnym riešením, pokiaľ sa jedná o dlhé cesty s náročnými cestujúcimi s objemnou batožinou.

Vnútorná výška na státie 2,10 metra s neobyčajnou koncepciou stropu, prispievajú k výnimočnému pocitu priestrannosti. Veľkorysosť a komfort sú charakteristickými znakmi cestovania v modeli S 517 HD a to už pri vstupe do autobusu: funkcia zníženia podlahy zabezpečuje zníženie úrovne autobusu počas státia, čo zvyšuje komfort pri nastupovaní. Aj vďaka širokým schodom a elegantnému držadlu sa nastupovanie stáva príjemnejším.

Teplotný komfort

Inžinieri, pracujúci pre spoločnosť Setra v oblasti klimatizácie a termoregulácie, vytvorili dve oddelené zóny regulácie pre prednú a zadnú časť, čo počas kúrenia a klimatizovania umožňuje rovnomerné rozdelenie teploty. Všetci cestujúci si tak môžu vychutnať vynikajúci teplotný komfort, nezávisle od miesta na sedenie.

Ergonomické prístrojové vybavenie

Tlačidlami na modernom multifunkčnom volante možno okrem iného ovládať aj ukazovatele a nastavenia rádia, tempomatu a asistenčných systémov, ako aj tlačidlo telefónu na príjem hovoru. Multimediálny systém Coach Multimedia System s veľkým farebným displejom a navigačným systémom typickým pre autobus, je harmonicky zakomponovaný do celkového vzhľadu kokpitu.

Konektivita

Cestujúci si prostredníctvom pripojenia na sieť, ktorá je bežne prístupná v autobuse SETRA, môžu sťahovať dostupný mediálny obsah do svojich mobilných zariadení. Prístup na internet je možný  počas celej doby cestovania.

Bezpečnosť

V otázke bezpečnosti je model 517 HD celkovou koncepciou presvedčivý, príkladne spája aktívne a pasívne systémy. Aktívny asistent brzdenia 4 (ABA 4), ktorý je súčasťou sériovej výroby, upozorní vodiča, ak sa stanovený odstup od vozidla idúceho vpredu alebo nepohyblivej prekážky nebezpečne zmenší a pri nezmenenom spôsobe jazdy nemožno zabrániť nehode. Okrem toho rozpoznáva asistent ABA 4 chodcov, ktorí sa pohybujú zboku pred vozidlom. Ak vodič nereaguje na výstrahu, systém samočinne spustí brzdenie naplno.

Vďaka svojej vysokej pevnosti nadstavby podľa ECE-R 66.02 sú modely HD kategórie Comfort Class optimálne pripravené na aktuálne požiadavky. O to sa starajú okrem iného obvodové kruhové rebrá, s optimalizovanou pevnosťou a použitie ocelí s vysokou pevnosťou.

Vyššiu bezpečnosť, životnosť a jas, poskytujú hlavné svetlomety s LED, na ktorých možno mimoriadne presne nastaviť vlastnosti svetelného kužeľa. Farba svetla je podobná dennému svetlu, vďaka čomu sa oči vodiča neunavia tak rýchlo.

Trojnápravové vozidlo S 517 HD, ktoré do flotily SAD Prievidza pribudne v priebehu roku 2019, je vybavené 59 sedadlami, LED lampami na čítanie a tónovanými oknami. Pohon zabezpečujú výkonné a pritom k životnému prostrediu šetrné šesťvalcové radové motory OM 471. Rovnako veľká pozornosť bola venovaná zabezpečeniu maximálnej bezpečnosti cestujúcich. Setry sú vybavené asistenčným systémom, pasívnym bezpečnostným prvkom Front Collision Guard (FCG), núdzovým brzdovým systémom Active Brake Assist (ABA4), Lane Assistant (SPA) a Attention asistent (ATAS).

Text: Setra Slovensko, Autožurnal, Foto: Kormaňák Production, Setra SlovenskoNaspäť na Blog